Etruria Polonia FCI

Hodowla „Etruria Polonia FCI” jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce od 1997 roku (w latach 1997-2017 oddział Warszawa, a od 2017 roku oddział Piaseczno) – jedynej organizacji w Polsce będącej członkiem FCI (Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna z siedzibą w Brukseli). Wszystkie urodzone u nas szczenięta posiadają metryki ZKwP, a tym samym prawo do uznawanego na całym świecie rodowodu FCI, dającego gwarancję czystości rasy.

hodowla psów rasowych etruria polonia fci warszawa Chihuahua, Cavalier King Charles Spaniel, Golden Retriever, Bullmastiff i Pinczer Miniaturowy

„ETRURIA POLONIA (FCI)” jest niedużą, domową hodowlą założoną w 1997 roku, zaś kynologia oraz zwierzęta (w szczególności psy i konie) są od zawsze moją wielką MIŁOŚCIĄ i PASJĄ. Mąż i Córka podzielają moją pasję i pomagają mi ją w pełni realizować, za co jestem im niezmiernie wdzięczna. W hodowli posiadamy cztery wspaniałe rasy psów: Chihuahua (najmniejsza rasa świata), Bullmastiff, Golden Retriever i Pinczer Miniaturowy. Wcześniej, na początku istnienia hodowli, przez ponad 15 lat w domu królowały Sznaucery Miniaturowe Pieprz i Sól i Akity Amerykańskie, ale od zawsze moim marzeniem były dwie rasy: Chihuahua i Bullmastiff. Chihuahua są z nami nieprzerwanie od roku 2010, a Bullmastiffy dołączyły od początku 2019. Mieszkamy w małej, malowniczej miejscowości o wdzięcznej nazwie Duży Dół, na południowych obrzeżach W-wy (40km od Centrum), gdzie wśród lasów i łąk panują wspaniałe warunki dla ludzi i zwierząt. 

Nazwa hodowli pochodzi od imienia niezwykłej, zjawiskowej klaczy czystej krwi arabskiej z Janowa Podlaskiego. Przepiękna, wielce zasłużona i utytułowana Etruria była m.in. Championką Polski, Europy i Świata… Odeszła 11 czerwca 2006 w wieku 31 lat, będąc najstarszym koniem arabskim w Polsce. Urodzone u nas szczenięta często otrzymują imiona pięknych i wybitnych koni arabskich. Etruria to również legendarna kraina w starożytnej Italii (obecnie Toskania).

 

Klacz ETRURIA (Palas – Etna po Faher)

***

Pierwsze szczenięta (minisznaucery) z przydomkiem „Etruria” przyszły na świat 5 stycznia 1998. Od tamtej pory w mojej hodowli urodziło się prawie 70 miotów szczeniąt. Zawsze bardzo starannie wybieramy domy dla naszych maluchów, które poza Polską mieszkają m.in. w Niemczech, Holandii Czechach, Słowacji, Norwegii, Danii, Belgii, Hiszpanii, USA, we Francji, na Ukrainie… W styczniu 2002 roku do nazwy „Etruria” został dodany człon „Polonia” i przydomek hodowli wpisano do międzynarodowego rejestru przydomków w FCI (Bruksela).

W hodowli, poza przemyślanym doborem par hodowlanych i starannym wyborem przyszłych domów dla maluchów, ogromną wagę przywiązujemy do socjalizacji oraz zdrowia szczeniąt. Nasze psy hodowlane posiadają badania genetyczne w kierunku chorób dotyczących danych ras, oraz badania kliniczne (np. okulistyczne, kardiologiczne czy ortopedyczne). Są to dodatkowe testy i badania, poza obowiązkowymi, wymaganymi przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Do hodowli używamy wyłącznie zdrowych zwierząt!

Psy pochodzące z naszej hodowli posiadają m.in. tytuły:

Interchampion

Champion Polski

Champion Litwy

Champion Łotwy

Champion Rosji

Champion Białorusi

Champion Rumunii

Champion Mołdawii

Champion Węgier

Champion Słowenii

Champion Barje

Młodzieżowy Champion Polski

Zwycięzca Polski

Młodzieżowy Zwycięzca Polski

Zwycięzca Węgier

Zwycięzca Europy Środkowej i Wschodniej

Młodzieżowy Zwycięzca Klubu

Zwycięzca Klubu (PL, BLR)

Zwycięzca Świata Weteranów

Pomerania Junior Winner ’22

3 x Zwycięzca Barje

Najpiękniejszy Sznaucer Wystawy (BIS Klubu)

Najlepsze Szczenię Wystawy (BIS Puppy)

Best in Show

V-ce Best in Show

Best in Show Junior

Best in Show Junior II Gr FCI

V-ce Best in Show Junior

BOG, NPwR, NSwR, BOB, CACIB, CAC, CWC …

Założycielka hodowli – Ch. DORIS DAY od Kawy, a poniżej jej wnuk Int.Ch. BYSTRY BORYS Etruria Polonia FCI 

Trochę historii 🙂

Wyhodowane u nas psy odniosły wiele sukcesów w kraju i zagranicą, zarówno na wystawach krajowych, międzynarodowych jak i klubowych. Na Wystawie Klubowej „Schnauzer Show-Głogów 2000” „Etruria” otrzymała miano „Najlepszej Hodowli Sznaucerów Miniaturowych 2000” oraz  „II Najlepszej Grupy Hodowlanej”, a nasze psy zajęły czołowe lokaty w swoich klasach. Był to nasz debiut w konkurencjach hodowlanych na „klubówkach”. 

Wystawa Klubowa „Schnauzer Show – Sopot 2001” to kolejne sukcesy hodowli: „Etruria” nie tylko obroniła tytuł sprzed roku ale została także wybrana spośród wielu hodowli wszystkich kolorów i wielkości sznaucerów „Najlepszą Hodowlą Sznaucerów 2001” !!! Ponadto pies urodzony u nas – EMIRAT Etruria – zdobywając Zwycięstwo Klubu, BOB i wygrywając na tej wystawie Best in Show uzyskał tytuł „Najpiękniejszego Sznaucera Wystawy Klubowej”!!!

Klubowa Wystawa „Schnauzer Show” Sopot 2001.  „Etruria”- Najlepsza Grupa Hodowlana (BIS). od lewej: A.Buks-Ziółkowska i Emigracja, M.Jamiołkowska i Furora, A.Bubek i Emilan,  A.Stobiecka i Emirat.

Kolejna Wystawa Klubowa odbyła się w roku 2002 w Nowym Dworze Mazowieckim gdzie „Etruria” po raz trzeci obroniła tytuł „Najlepszej Hodowli Sznaucerów Miniaturowych P&S”.

Klubowa Wystawa „Schnauzer Show” Nowy Dwór Mazowiecki 2002. „Etruria Polonia FCI” – Sznaucer Miniaturowy P&S -Najlepsza Grupa Hodowlana. Od lewej: A.Bubek i Emilan, M.Jamiołkowska i Furora, A.Buks-Ziółkowska i Emigracja, O.Kmiecik i Partner, J.Ostropolska i Parys.

Podczas Wystawy Klubowej w Łodzi w 2004 roku hodowla „Etruria” zdobyła drugą lokatę w konkurencji na „Najlepszą Hodowlę Sznaucerów Miniaturowych P&S”. W czasie tej wystawy psy z mojej hodowli przyczyniły się też do zwycięstwa swojego ojca (Blythewood RANGER) w konkurencji „Najlepszy Reproduktor”.

Wszystkim właścicielom psów z mojej hodowli serdecznie dziękuję za zaufanie, za ich wystawianie i za to, że stworzyli im cudowne, kochające domy 🙂 Życzę Wam także kolejnych sukcesów, Championatów, a przede wszystkim wiele radości, pociechy i satysfakcji z posiadania wspaniałych zwierzaków, które są pełnoprawnymi członkami Waszych rodzin!!!

Adrianna Buks-Staszewska

Poniżej Dyplomy Uznania oraz Odznaki Honorowe – złota, srebrna i brązowa – przyznane mi przez Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce za działalność społeczną i osiągnięcia hodowlane:

Hodowla Etruria Polonia FCI odznaka honorowa ZKwP Hodowla Etruria Polonia FCI odznaka honorowa ZKwP Hodowla Etruria Polonia FCI odznaka honorowa ZKwP Hodowla Etruria Polonia FCI odznaka honorowa ZKwP